Post processing "Star trails" | 1

19. srpna 2016 v 7:01 | Astro Lukas |  Post processing
Zdravím všechny čtenáře,
dnes se, jak jsem slíbil, podíváme na zpracování první star trailové fotografie. Když jsem přijel domů z pozorování, šel jsem hned spát. Bylo po půlnoci a já měl šest hodin na spánek před vstáváním do práce. Dopoledne jsem si ale dokázal najít voný čas vrhnout se na zpracování. Prošel jsem fotky a zjistil, že fotek ke složení mám kolem stovky (jak jsem původně plánoval). V následujících chvílích jsem ale zjistil, že třetinu fotek nemohu použít.

Začal jsem načtením fotek v aplikaci Adobe Bridge, vybral jsem 25 fotek a nechal si je načíst do Photoshopu do jednotlivých vrstev jednoho obrázku. Měl bych také říct že při zpracování používám RAW fotografie (s foťákem fotím RAW + JPEG, ačkoliv bych ani ty soubory JPEG nemusel dělat - zabírají místo a já je nepoužiju). Výhoda formátu RAW je ta, že můžete veškeré nastavení, která jinak aplikuje samotný fotoaparát upravit v počítači (vyvážení bílé, případně si pomoct prodloužením či zkrácením expozice, redukovat deformace atd. spousta dalších důvodů, proč používat RAW).

Jedna fotografie, jak vyjde z foťáku, vypadá nějak takhle:


Výsledná fotka je o hodně jiná, co? Taky to chvilku trvalo, než jsem se k výsledku dohrabal. Po importu všech fotek (v mém případě sady po 25) jsem si označil všechny vrstvy a v rolovacím menu jsem vybral "zesvětlit" (pokud bude zájem o podrobný návod s obrázky, rád v budoucnu připravím). To mi spojilo mé fotky v jednu a objevily se první trajektorie hvězd. Mimo to jsou ale k vidění i dráhy letadel, které občas proletí a na jedné fotce se dokonce objevil padající meteor! Tu fotku asi upravím i samostatně, protože zachytit meteorit jsem v plánu neměl, ale je to super :)


Všechny tyhle nechtěné věci ale musí pryč a to šlo velmi snadno s nástrojem klonovací razítko. Fotku po fotce jsem musel projít a zamést stopy po pachatelích, když bylo třeba. Ale práce již začínala vypadat použitelně.


Stejně jsem upravil další dvě sady a tři vzniklé obrázky jsem naprosto stejným postupem spojil do jednoho, již téměř finálního. Nelíbily se mi ale moc barvy, jsou sice téměř takové, jak vypadaly v reálu, ale určitě mi dáte za pravdu, že to chtělo něco přidat. A tak jsem si začal hrát s křivkami, kontrastem, živostí a sytostí barev, barevným vyvážením a vyvážením bílé (možná jsem na něco zapomněl). A po chvíli z toho udělal fotku, kterou jste měli možnost vidět ve včerejším příspěvku a stále je v levém menu mezi posledními fotkami (v této sekci budou vždy tři poslední zveřejněné fotky, mezi které se ale nepočítají ilustrační obrázky v článcích).

Nyní už zbývá jen shrnou náš postup v jednom obrázku.


Děkuji za přečtení a budu rád za jakýkoliv názor, zkušenost či tip. A stále platí, že můžete psát o meziblogovou spolupráci. Budu velmi rád, za každého takového blogera nebo blogerku. A pokud chcete použít mou fotku, taktéž prosím napište do komentářů. Brzy vytvořím vlastní ikonku (gif) a budu rád za každého, kdo ji umístí na svůj blog výměnou za umístění jeho (její) ikonky nebo odkazu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama