První "Star trails"

18. srpna 2016 v 12:18 | Astro Lukas |  Fotogalerie
Ahoj,
nakonec počasí přálo, a tak jsem mohl ve večerních hodinách vyrazit ven s foťákem, staivem i dalekohledem. Byla krásná, jasná, úplňková noc. Takže téměř naprosto nevhodná doba na astrofotografii a pozorování dalekohledem. Teď se asi ptáte proč, ale řeknu vám, že ten Měsíc vydává světla skoro jako Slunce a když je v úplňku (nebo plus mínus v úplňku), tak je asi čtvrtina oblohy úplně nepozorovatelná a zbytek oblohy je silně osvícen, takže zanikají méně výrazné objekty.

Pouhým okem byly vidět pouze velmi jasné hvězdy. Až dlouhý čas expozice na foťáku nebo pohled do temnějších oblsatí dalekohledem objevil spoustu dalších hvězd. Foťák jsem nechal stát na stativu, nastavil půl minutovou expozici a pak každou půl minutu šel zmáčknout spoušť, aby to fotilo. V mezičasech jsem v okuláru dalekohledu hledal zajímavější objekty, které bych mohl později vyfotit. S focením jsem vydržel více než hodinu, nakonec jsem se ale musel spokojit s 67 použitelnými fotkami. (po tomto počtu došlo k téměř úplnému zamlžení objektivu a když jsem jel utřel posunul jsem nepatrně foťák, takže by výsledek mé práce vypadal dost špatně.

Nicméně dnes jsem se dostal ke zpracování. A díky počítačovým kouzlům jsem vytvořil svou vůbec první "stal trails" fotografii. Bude to chtít příště více času a tmy, ale na první pokus jsem spokojen a teď se s vámi chci o své dílo podělit. Určitě budu rád za vaše subjektivní hodnocení a názory, rady, tipy, atd.

V rubrice Post processing se podíváme na vznik této fotky, ale to až příště.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama