Září 2016

Fotka měsíce SRPEN - vyhlášení

17. září 2016 v 10:28 | Astro Lukas |  Věci okolo
Ahoj,
jsem zase tady. Vím, že není úplně nejvíc článků, ale nějak jsem to nezvládal. Pokusím se zase přispívat víc, ale rozhodně zůstávám aktivním na blogu a nadále budu. Dnes jsem tu kvůli vyhlášení fotky měsíce za minulý měsíc, tedy srpen. K mému velkému překvapení se sešlo dokonce 7 hlasů! (čekal jsem okolo tří, max čtyři). Takže vám všem musím moc poděkovat za účast v anketě i krásné komentáře, člověka chvála vždy potěší.

Anketa dopadla tedy následovně:

Titul fotky měsíce Srpna vyhrává fotka vodopádu na Stříbrném potoce!

Samochvála smrdí, takže sám si fotku chválit nebudu. Ale určitě z možných fotek je to podle mě správný výběr. ;-)


Na 2. místě se umístil obrázek "V mechu na Rejvízu".
A na 3. místě skončil obrázek "Vysílač na vrcholu Pradědu".

Ještě jednou všem děkuji!

Víkendová noc pod širákem

13. září 2016 v 18:41 | Astro Lukas |  Noční výlety
Ahoj všichni.
Noc ze soboty na neděli jsem strávil s jednou blízkou osobou na vrcholu kopce nedaleko města, kde bydlím. Vypravili jsme se odpoledne, abychom stihli západ Slunce. Sbalil jsem si všechno potřebné (spacák, karimatku, pití a jídlo, stativ, foťák a dálkovou spušť a také nějaké teplejší oblečení). Do cíle jsme došli včas s půlhodinovým předstihem oproti plánu. Chtěl jsem foti západ Slunce, když jsem zjistil, že mi nefunguje SD karta, nechal jsem si přivézt jinou, ale byl jsem nucen celý kopec seběhnout a zase vylézt kolem deváté večer (les ve tmě byl dost strašidelný).

Nakonec jsem ale techniku zprovoznil a západ Slunce stejně nebyl nejhezčí, takže jsem nelitoval, že jsem nemohl fotit. Noc připravila vcelku hezký výhled a možnosti k focení. Občas ale oblohu přešly mraky, takže celonoční star trails se nekonalo (stejně by mi došla baterka - musím koupit druhou :-D ). Nějaké noční fotky ale jsou a pak jsem ráno nafotil východ Slunce.

Spánek se dostavoval jen nerad, přes karimatku byly stále cítit kameny a neměl jsem ani malý polštář a já potřebuju při spánku mít hlavu dost vysoko (rozmazlenej :-D ). Naspal jsem asi 4,5 hodiny a po východu Slunce jsme se vypravili dolů. Mé nohy stále křičely bolestí po nočním terénním běhu. Nemůžu jim to ale mít za zlé, bylo to fakt náročný. Hrozně jsem se zpotil.

Na noc si ale stěžovat nemohu, bylo nezvykle teplo a sucho, takže se nic neorosilo, což mě překvapilo, čekal jsem litry vody na spacáku a batozích.

A teď již přijde pár fotek, které již prošly úpravou.
Jdeme lovit!

10. září 2016 v 14:34 | Astro Lukas |  Noční výlety
Ahoj všichni,
vím, že jsem tu od úterý nenapsal článek. Prostě jsem se k tomu nedostal a obecně jsem na blogu nebyl aktivní (omlouvám se svým AFFS). Pokusím se to vylepšit, ale nic aktuálně neslibuji. Čeká mě ještě týden na brigádě, pak týden volna a pak odjíždím na koleje na vysokou a začne mi přípravný týden a pak už rovnou semestr. Co budu stíhat během semestru nevím, budou více teoretické články než nové fotografie. Čas na focení budu mít pouze o víkendu a ne každý víkend bude hezky. Ukážu vám numerický model, který používám k vytipování vhodné doby pro focení, appky na mobil, které používám při pozorování, a pak také další zpracovávání fotek.

Dnes jsem tu jen abych oznámil, že se dnešní noci chystám jít fotit. Takže by do dvou dnů mohlo přibýt pár fotek, podle toho, jak budu dneska aktivní. Nemám zapůjčený druhý foťák, takže fotit budu pouze jedním, z čehož plyne méně možností pro snímání. Navíc mám v plánu další star trails a po celou dobu focení star trails se foťáku nesmím dotknout (doufám, že se nezamlží).

Dnes je to tedy všechno a přejte mi krásnou noc! :-)

Fotka měsíce SRPEN - FINÁLE!!!

6. září 2016 v 21:02 | Astro Lukas |  Věci okolo
Ahoj všichni,
dnes jsem tu ve večerních hodinách kvůli mé soutěži o nejhezčí fotku za Srpen. U článku byly dva komentáře s nominací (oba se třemi typy), ale v dohromady jen pět různých fotek (přesný počet pro finále - takže já nemusím zasahovat vlastním výběrem).

O vítězi se rozhodne v anketě.

číslo 1
Bílá Opava

číslo 2
Praděd

číslo 3
Vodopád na stříbrném potoce

číslo 4
V mechu na rejvízu

číslo 5
Zlaté hory (pozn. z komentáře jsem nevěděl, která fotka přesně to měla být, tak jsem vybral tuto)

Děkuji všem, kdo zahlasují v anketě, ať vyhraje ten nejlepší obrázek! :-)

Astrologie vs. Astronomie

4. září 2016 v 15:02 | Astro Lukas |  Věci okolo
Ahoj,
dneska jsem tady s kratším článkem. Vím, že po dvou volných dnech bych měl dát něco delšího, ale nestíhám. Trávil jsem čas v práci a pak na akcích s mou gympláckou třídou (alespoň její částí). V komentářích jsem si všiml jednoho detailu. Nemám vám nikomu nic za zlé. Když jsem byl malý, také jsem nevěděl, že to je něco jiného, ale svým zájmem jsem podstatný rozdíl objevil.

Nejprve astrologie: To je něco, čím se já vůbec NEzabývám. Protože astrologové jsou lidé, kteří dávají dohromady horoskopy. Kdyby mě za to někdo platil, klidně to udělám, ale ne proto, že bych tomu věřil, ale proto, že mě baví si vymýšlet příběhy. Takže s astrologií se na mém blogu opravdu nesetkáte ;-)

A nyní ASTRONOMIE: To je věda (skutečná věda), která zahrnuje pozorování vesmíru, což je něco, co já skutečně dělám nebo se o to alespoň snažím.

Není nic špatného si na tom něco plést, pokud se o to člověk nezajímá, ale od teď už to budete všichni vědět. Takže brzy u dalšího článku! :-)

Jasná noc 30. srpna

1. září 2016 v 19:31 | Astro Lukas |  Noční výlety
Ahoj všichni,
jistě jste postřehli, že v poslední době je spousta krásých dní i nocí. Toho jsem využil i já a vyrazil jsem s přítelkyní na louku s foťákem. Bohužel nemám poblíž domova žádné místo dostatečně vzdálené od měst, kdy by byla obloha úplně černá. Fotky, které zachycují oblohu níže nad obzorem tak obsahují často mnoho světla z měst, které pouhým okem nepostřehnete, foťák totiž funguje a jiném principu než my ;-) .

Ale nestěžuju si, když jsem foťák namířil velmi svisle vzhůru, toto světlo se téměř úplně vymazalo. Nafotil jsem tak hned několik zajímavých fotek mléčné dráhy (na jedné fotce je dokoce vidět Velká galaxie v Andromedě - ukážeme si) a jedny Star trails, které díky novému vybavení (v jedom z dalších článků podrobnosti) vypadají lépe a jsou foceny po delší dobu (v součtu přes dvě hodiny :) )

Již třetí Star trails na mém blogu. Tentokrát jsem využil nově zakoupené vybavení (představím již brzy) pro automatické focení a tak jsem na to nemusel myslet. Navíc čas epozice jsem mohl dát na celou jednu minutu. Tahle kompozice je přes 130 minut čistého času záznamu.

Tato fotka zachycuje mléčnou dráhu vysoko na obloze. Světelné znečištění je tak velmi nízké (ačkoliv stále viditelné). Díky tomu se mléčná dráha dala lépe zvíraznit a co je ještě zajímavější? Fotil jsem oblast souhvězdí Kasiopei (Asi ty hvězdy nenajdete, je to dost složité v tom množství, ale souhvězdí má tvar písmene W) a kousek od tohoto souhvězdí se nachází Velká galaxie v Andromedě. Ta je zachycena na fotce také! Je to ta malá jasná elipsa v levo u dolního okraje obrázku, měli byste ji být schopni najít.

Tohle je podle mého názoru NEJHEZČÍ fotka, kterou jsem tu noc udělal. Mléčná dráha tady byla i pouhým okem krásně vidět a ačkoliv je za obzorem schované město, které osvětluje oblohu, díky úpravám se dalo dosáhnout hezkého efektu a pěkných barev.

Ikonka!

1. září 2016 v 16:03 | Astro Lukas |  Věci okolo
Ahoj všichni,
je tu moje ikonka! Takže pokud mě máte v affs, tak si hodně ikonku jako odkaz na můj blog ;) . A další zájemci o affs nebo výměnu ikonky, pište!

Tohle je opravdu krátký článek je informativní, tak se mějte! :)


Nový Layout

1. září 2016 v 11:33 | Astro Lukas |  Věci okolo
Ahoj všichni,
jistě (pokud zde nejste poprvé) jste si všimli nového layoutu. Asi dojde ještě k dalším úpravám, hlavně co se pozadí týče nebo velmi pravděpodobně také dojde ke změně záhlaví. Zajímalo by mě, co si o novém vzhledu myslíte. Hlasujte v anketě (jako ve škole) a zanechte komentář.

A nezapomeňte hlasovat o fotku měsíce v předchozím článku zde.