Říjen 2016

Vejška

22. října 2016 v 12:44 | Astro Lukas |  Věci okolo
Tak jsem zas tady,
ale nic moc výkonnost, co se počtu článků týče. A dnešní článek také nebude z nejdelších. Chci jen trochu ukázat, jak si žiju na vejšce. Myslím, že jsem již psal, že chodím na Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou (na ČVUT) v Praze. Pokud jste dočetli název a neřekli si, co to sakra (nebo hůř), tak vám gratuluji. Je to brutal, což je asi patrné již z názvu.

Co studuji?
Obor se jmenuje Fyzika a technika termojaderné fúze. Ve stručnosti... V klasické jaderné elektrárně vezmou Uran (těžký prvek, který se sám od sebe rozpadá a oni mu v tom ještě pomáhají) a získávají z toho teplo,keré ořívá vodu na páru, která pohání turbínu a ta vyrábí elektřinu a my si můžeme doma svítit a hrát PC hry (nebo čučet na seriály - proti gustu...).
Na jaderné fúzi chceme dělat opak. Rádi bychom vzali vodík (nejjednodušší, nejlehčí a nečastější prvek ve vesmíru) a poslali ho velkou rychlostí proti sobě. Tím by vzniklo helium (neškodné helium, které dýcháte z balonků), žádný škodlivý, problematický a radioaktivní odpad. Bohužel, to není tak jednoduché.

Předměty?
Předměty budou v budoucnu velmi různorodé a bude dost na mě, jakým směrem se vydám. Protože fúze umožňuje studium tolika smů fyziky (což je na to zároveň problém, protože pro zvládnutí toho, musíte umět téměř celou fyziku) a já si ke konci studia chci přibrat astrofyziku (podle mě vůbec nejtěžší obor, který se dá studovat).
Momentálně je to vše skoro pouze o matematice (Lineární algebra, Matematická analýza, Diskrétní matematika...) dokonce i Mechanika (fyzikální předmět) je spíše o matematice, než fyzice... Pak základy programování... a nějaké další zbytečnosti :-D

Kolik času se učím?
K učení v pravém slova smyslu jsem se ještě nedostal, ale většinou, pokud nenastanou zvláštní situace (třeba, že se mi aktualizuje ultrabook se všemi mými zápisky), sedím nad počítáním příkladů až tak do půlnoci, občas i déle... Z toho si můžete udělat trochu obrázek o náročnosti studia... Maturoval jsem ze školní matiky i fyziky a maturoval jsem se samými jedničkami, ale vejška je zatím lehce nad mé síly...

Volný čas?
A co to je, prosím vás?
Ne, tohle byla trochu nadsázka, někdy si tam trochu volného času silou nacpu (o to méně toho spočítám - spíše nic nespočítám, průměrný čas na jeden příklad z domácích cvičení je kolem hodiny, pokud je to lehké).

Tak, to by bylo dneska vše. Snad jsem vás neodradil od studia na vejšce :-D ale, když chci dobrou práci a ještě k tomu ve vědě... nemám moc na výběr :-D budu muset obětovat...

Neaktivita?! :o

4. října 2016 v 16:27 | Astro Lukas |  Věci okolo
Ahoj všichni,
jsem tu dneska jen na krátko. Na skok, tak říkajíc. Jen proto, abych se ospravedlnil z nepsaní článků. Není to výmluva, prostě to nešlo. Začala mi vejška. Měl jsem přípravný týden a zařizování věcí okolo. Navíc se mi až dnes povedlo si na koleji zařídit internet (ještě že mi odpadly cvika). No, a tak snad opět začnu být aktivnější. Občas si možná v této rubrice postěžuji na množství učení nebo vás něčím novým ze školy obohatím. :-D

Abyste věděli, na co se připravuji... Studuji na FJFI (fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská) obor FTTF (fyzika a technika termojaderné fúze). Už teď vím, že budu mít velké množství práce a to jsem byl zatím jen na třech různých matematických předmětech. (ještě jsem byl na historii fyziky, ale tam stačí pouze, že tam jsem - asi dvouhodinovka na domácí úkoly :-D ), ale je to povinný předmět.

To je tedy asi tak vše, letím teď na nějaký sport, abych neseděl jen u matematiky (u té budu sedět cestou v metru :-D )... No, a takhle si tu budu teď (v nejlepším případě 5 let žít - pokud se nerozhodnu pokračovat po ing. na Ph.D. to by byly další čtyři roky... :-D ) Všechno uvidíme, všechno se (dost možná) dozvíte ;-)

Užívejte si nižších škol a toho nic nedělání, dokud můžete ;-)