Hodnocení StarTrails fotek

29. ledna 2017 v 21:46 | Astro Lukas |  Fotogalerie
Ahoj všichni,
dnes jsem tu s novým druhem článku. Budu hodnotit a porovnávat vlastní fotografie, které jsou již zveřejněné na blogu. Dnes se podíváme na StarTrails fotky. Focení takových záběrů je dost zdlouhavé a náročné. Potřebujete stativ a dokonale čistou oblohu. Zároveň vůbec není na škodu automatická dálková spoušť, která bude snímky tvořit za vás. V průběhu článku rozdám rady z vlastních zkušeností, které jsem již stihl nabrat. Taky potřebujete foťák, u kterého můžete nastavit čas expozice, protože bez toho nevyfotíte nic. A velkou výhodou je možnost ovládat clonu a iso. Fotografové vědí, o čem mluvím, ostatním někdy mohu vysvětlit.


Tohle je první StarTrail, kterou jsem fotil. Tu noc si dodnes celkem detailně pamatuji. Byl téměř (ne-li úplně) úplněk. Světla bylo tolik, že nebyla potřeba čelovka. Obloha byla Měsícem hodně ozářená a méně výrazné objekty nebyly pořádně vidět ani v dalekohledu a půlka oblohy, kde byl Měsíc, byla dalekohledem nepozorovatelná. Už si nepamatuji, kolik fotek to je (bude to napsané v článku o tomhle focení), ale podle délky drah hvězd to hádám na necelou hodinu. Pak se mi zamlžil objektiv a když sem ho utíral pohnul jsem vždy nepatrně se stativem a krásné hladké oblouky pohybu hvězd byly najednou dost kostrbaté, proto se fotky do celkové kompozice nedaly použít. Při post processingu jsem zkontrastnil a oživil barvy a výsledek vidíte sami. Obloha je díky svitu Měsíce modrá skoro jako ve dne. Stejně tak stromy jsou natolik osvětlené, že to vypadá, jako bych hvězdy fotil ve dne. Což je velmi zajímavé pozorování a fotce to dodává zvláštní nádech. Za mě fotka získává 6/10.


Máme zde další fotku. Tohle byl pokus o focení pohybu hvězd kolem Polárky. Noc byla podstatně tmavší. Ale stejně jako u předchozího focení jsem musel spoušť mačkat ručně a dvakrát se mi povedlo na to zapomenout, proto jsou v drahách hvězd mezery. Po zpracování fotky vynikly barvy hvězd. Od nejteplejších modrých, přes středně teplé bílé, až po nejchladnější oranžové. Fakt, že se u hvězd dá odhadnout povrchová teplota podle barvy, mi přijde úžasný. Ale celkový dojem obrazu je trochu mdlý. Pozadí je podivně nahnědlé a není tam žádný objekt v popředí, jako stromy na první fotce. V hodnocení tedy musím být sebekritický a dát pouze 2/10.


Je tu další fotka StarTrails. Tentokrát jsem nemířil k Polárce, jako v předchozích dvou případech. Je zde nějaký objekt v popředí (vrcholky stromů - které ale na tomto náhledu pro článek nejsou příliš vidět :-D ). Dalším vekým plusem je, že tohle focení probíhalo podtsatně delší dobu. Měl jsem již automatickou spoušť a snímky byly dělány po minutě nebo dvou (teď zhlavy si nepamatuji, ale určitě to byla minimálně minuta). A teď první důležitá rada: Existuje pro každou kombinaci foťáku a objektivu (přesněji záleží na čipu foťáku a ohniskové vzdálenosti objektivu) čas expozice, při kterém hvězdy vypadají ještě jako body a ne jako čáry (byť velmi krátké). U mého foťáku je to mezi 20 a 25 sekundami. Myslel jsem, že focení na delší čas bude působit u StarTrails lépe. Ale opak je pravdou. Při delší expozici sice nemáte tolik snímků a zabírají méně paměti, ale právě to, že obraz skládáte z čar a ne bodů způsobí nemilé překvapení. Mezi čarami z jednotlivých záběrů jsou tmavší místa. Každá dráha hvězdy je rozdělená v pravidelném intervalu ztmavnuvším předělem. U této fotky jsem to dokázal smazat jemným rozmazáním v určitém směru (díky bohu za photoshop - asi by to zvládl i Gimp ;-) , ale přesto při rozkliknutí fotky u slaběji svítících hvězd je tento efekt dobře zřetelný). Ale při focení na vypočtený čas se dosáhne lepšího výsledku. Proto nyní fotím na 25 až 30 vteřinovou expozici. Barvy na snímku jsou velmi živé a obloha nevypadá tak mdle, jako na předchozím snímku. Mohu tak udělit 7/10.


Jak jsem říkal... Potřebujete dokonale čistou oblohu. To tehdy nebylo. Taky svítil Měsíc, proto je popředí i obloha tak osvícená. Což by ale v tomto případě určitě vypadalo hezky, jenže na obloze je vidět málo hvězd a tvoří se tak spousta volného místa. Navíc mraky překrývaly hvězdy a proto jsem toho brzy nechal. Co mi přijde nejzajímavější jsou mraky, které na celkové kompozici vznikly po spojení všech snímků. Některé mraky vymizely, ale na některých místech zůstaly. Opět pro mě velmi zajímavá zkušenost a pěkný efekt. Bohužel ne cíleně a nestatické mraky na takovémto snímku dělají neplechu. Skore 5/10.


Poslední StarTrails, který jsem dodnes vyfotil. Zkusil jsem skalní vyhlídku s výhledem na nejvyšší vrch v okolí. Obloha je osvětlená městy, protože po Měsíci nebylo ani památky. Fotil jsem na 30 vteřinovou expozici (z dříve uvedených důvodů) a risknul jsem, dát do popředí strom poměrně dost útlý. Stačil malý vánek a strom by byl rozmazaný. Ale během celého focení byl vzduch naprosto nehybný. Proto se na stromu dají snad i spočítat jehlice. Vyvážení živosti barev a barvy lesů se mi, řekl bych, dost povedlo. Až si příště budu vyvolávat fotky, tuhle si nechám natisknout na plátno a přidám ji ke své sbírce, podle mě naprosto úžasná fotka. Mé skore 9/10. Jeden bodík dolů přijít musí, protože jsem vlastní hloupostí promrznul a dráhy hvězd tak nejsou tak dlouhé, jak bych si přál.

Nezapomeňte hlasovat v anketě nejlepší z těchto pěti fotek (číslo jedna má fotka první v článkum, poslední má číslo pět). A těšte se na další články ;-) .
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nejlepší StarTrail

1 25% (1)
2 0% (0)
3 0% (0)
4 50% (2)
5 25% (1)

Komentáře

1 sakay sakay | Web | 30. ledna 2017 v 21:21 | Reagovat

fotky se mi moc líbí všechny a technicky je to skvěle popsaný :)) super návod, jak tak fotit, když někdo bude potřebovat :)

2 realitiocz realitiocz | 5. února 2017 v 23:41 | Reagovat

http://www.realitio.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama