Lost in Space díl 3. - Menu

17. ledna 2017 v 12:54 | Astro Lukas |  Programování
Ahojte! :-)
Je tu (nečekaně brzy) třetí díl článků o programování. Dnes se podíváme na hlavní menu nebo alespoň jeho funkční složky :-D . Hlavní menu je jedna z prvních věcí, které na vás ve hře vykouknou, takže mít uživatelsky přátelské, tzv. user friendly, rozhraní je prvním krokem k úspěchu. Moje menu je zatím dost obyčejné, ale je přehledné a dobře čitelné, což je dobrý základ.


V gifu můžete vidět funkční části menu a vstup do hry. Ze čtyř tlačítek fungují první dvě, Start game a Saves. Ukládání hry ale zatím není implementováno, ačkoliv mám přibližnou představu o tom, jak to by to mohlo fungovat. Jediné skutečně funkční a užitečné tlačítko je k vytvoření nové hry. Tím se dostanete do dalšího menu, kde zvolíte seed pro generování světa (pořád o tom mluvím, ale ještě jsem jeho funkci neukázal, nebojte, dočkáte se ;-) ). Po stisknutí Load game (kde není mezera mezi slovy, jsem si právě všimnul :-D ) se dostanete skutečně do hry.

Tahle část ovšem přijde až příště, dnešním tématem bylo menu ;-) . Menu je poskládané z jednotlivých Canvas ("pláten"), která obsahují pozadí, tlačítka a všechno podstatné, co se má zobrazit. Při stisknutí tlačítka se pouze schová první plátno a zobrazí se jiné, které si tlačítkem vyberete. O tuto funkci se dokáže dobře postarat samo Unity, není třeba nějaké programování. Skriptování je nutné pro funkci posuvníku a zobrazení čísla, jakožto hodnoty, která je na posuvníku vybrána.

Při stisku Load game se toto číslo uloží do souboru, aby o něj program nepřišel. Protože samotná hra běží v jiné scéně a to znamená, že skripty se restartují a stejně tak hodnoty proměnných. Skript pro načítání herního pole si tak přečte seed uložený v souboru a může začít generovat.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 sakay sakay | Web | 18. ledna 2017 v 19:56 | Reagovat

šikovnej si :)

2 astro-lukas astro-lukas | Web | 19. ledna 2017 v 0:40 | Reagovat

[1]: Děkuju :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama